Kis szervizes tanácsadó
28.5.2020
Avagy, minden amit tudni szerettek volna a Fenix lámpákról (*de féltek megkérdezni)
Figyelmeztetés az olvasóknak: Lehetséges, hogy az alábbi információk Önnek teljesen egyértelműnek fognak tűnni, amelyet felesleges említeni is ilyen mindennapos eszköznél, mint egy lámpa. De őszintén kijelenthetjük, ezek a tanácsok a beérkezett valós reklamációk illetve a szervizelések alapján lettek felépítve.
Ő itt Martin, a szerviztechnikusunk
Képzelje el, hogy hazavitte az új Fenix lámpáját, gyönyőrű fekete-narancssárga dobozában, és várakozásokkal telve kiveszi a csomagolásból. Nincs más hátra, mint megnyomni a gombot, és...aztán semmi.
Más esetben, előveszi a nyaranta szezonálisan használt fejlámpáját, megnyom rajta néhány gombot, mert már nem emlékszik pontoan, hogyan is kell használni, az eredmény pedig az, hogy csak kettőt villan a lámpa, majd elalszik.
Esetleg egy hosszabb időre elfeledkezett a lámpáról ami ott hever a polcon, vagy a hátizsákban esetleg a műhelyben, mert nem volt rá szüksége, így nem is foglalkozott vele. De éppen most amikor kellene, megpróbálja bekapcsolni, de semmi sem történik.
Mi lesz most? Nem kell azonnal csomagolni és elküldeni a lámpát hozzánk a szervizbe. Lehet, hogy elég csak ismét elolvasni a használati utasítást hozzá, vagy kipróbálni egykét bevált trükköt innen a kis szervizelési útmutatóból.
Kedves Olvasók!
A Fenix zseb- és fejlámpákban gyakran van beépített zár, amely megakadályozza, hogy a táskában vagy zsebben hordba ne kapcsoljon be magától. Ez a funkció általában vagy a gomb hosszanti megnyomásával vagy dupla kattintással érhető el. Hogy a lámpa le van-e zárva, onnan ismerheti fel, hogy egyszeri gombnyomásra kettőt villant. Nem romlott el, csak le van zárva. Régebbi modelleknél, ahol nincs ilyen funkció, egyszerű régimódi művelettel, meg kell lazítani egy negyed fordulattal a zárókupakot.
Martin a szerviztől
Öröm az első vásárlásból
Íme néhány tanácsunk azoknak, akik msot vették meg az első Fenix lámpájukat, vagy épp tervezik a vásárlást.
- Ha most szerzik be az első lámpájukat, akkor győződjenek meg róla, hogy van a csomagban valamilyen akkumulátor vagy elem. Jó jel, ha van a lámpatesten USB töltő csatlakozó. A gyártó ugyanis minden tölthető lámpát akkumulátorral együtt árusítja. Vannak azonban olyan kivételes esetek, amikor a lámpához olyan akkumulátor van, ami micro-USB csatlakozóval van ellátva, és így tölthető, vagy ha nem tölthető modellről van szó, ceruzaelemek, vagy mikroceruza elemek vannak a csomagolásban.
- Beszerezte az első lámpáját, amiben van akkumulátor, és mégsem világít? Vegye ki belőle az érintkezést blokkoló védőfóliát. Ha szétcsavarja a lámpatestet és kiveszi az elemet belőle, akkor talál rajta egy átlátszó védőfóliát. Ezt távolítsa el, hogy az elem érintkezzen a vezetőkkel. A gyártó azért teszi ezt az akkumulátorra, hogy szállításkor megakadályozza, hogy véletllenül bekapcsolódjanak.
Vegye le az izoláló kupakot
- Még mindig nem világít? Ellenőrizze, hogy jól behúzta-e a kupakot. Az imént megnézte az akkumulátort, amit visszatett a helyére, majd óvatosan behúzta a lámpa végét, nehogy kárt tegyen az új szerzeményében. Gyakori hiba sajnos. A zárókupakot jó erősen be kell csavarni, hogy megfelelő legyen az értinkezés az akkumulátorral a lámpában. Ezután már megbízhatóan fog működni.
- Mit tegyen, ha a lámpa világít, de nem lehet magasabb fokozatokra kapcsolni. Ennek két oka lehet. Az A lehetőség, hogy az intentív világítás közben a lámpa teste felmelegedett annyira, hogy bekapcsolt a túlmelegedés elleni védelem a lámpában. Ilyenkor elég megvárni alacsonyabb fokozat használata közben, hogy a lámpa visszahűljön a megfelelő hőmérsékletre. B lehetőség, hogy az intenzív világítás közben valamennyire lemerült az akkumulátor, és a védő elektronika csökkentette az intenziást, hogy erre (az akkumulátor csökkentett kapacitására) felhívja a figyelmet. Ha továbbra is a legmagasabb fokozaton használná a lámpát, lehet, hogy egyszercsak a sötétben találná magát. Segít, ha teljesen feltölti az akkumulátorokat.
- A csomagolásban több kiegészítőt is találhat a gyártótól, amelyet azonnal használatba is vehet a lámpával együtt. Ilyen például a mini zseblámpákhoz tartozó karkötő, de általában néhány pótalkatrész is található benne. Például a pót O-gyűrű, amely a kupak alatti meneten található. De ha a lámpára még egy O-gyűrűt tesz, akkor nem fog működni, ugyanis nem lesz megfelelő az érintkezés, ez csupán cserealkatrész ha szükség lenne rá a jövőben.
- A lámpa világít, de nem tudja hogyan kell irányítani? Olvassa el az útmutatót a csomagban, vagy nézze meg a weboldalunkon a www.kronium.hu -n a termékleírásnál.
Kedves Olvasók!
Egyik töltő sem fog külső akkumulátorként (powerbank) működni AA vagy AAA elemekkel.
Üdvözlettel, Martin
Régi jó zseblámpa
Hosszabb ideje nem használta a lámpáját? Talán éppen olyan időszak volt, amikor rövidek az éjszakák és annyira nem kell oldani, hogy kéznél legyen a lámpa, esetleg elfelejtődött egy táska alján. Lehet, hogy épp most jött az ideje, hogy kicsit több időt szenteljen a lámpájának és előkészítse a következő világító szezonjára.
Mit tehet ebben az esetben?
- Csak nehezen tudja lecsavarozni a kupakot? Netán még recsegét is hallani belőle? Csavarja ki a lámpát, és egy kiselejtezett kefével (legjobb egy régi fogkefe) tisztítsa meg a meneteket a portól és más szennyeződésektől.
- Csavarja szét a lámpát, vegyen egy alkoholos tisztítót és tisztítsa meg az érintkezőket, a meneteket és az összetételek széleit is. Csak vigyázzon az O-gyűrűre, azt ugyanis az alkoholos tisztítók kiszáríthatják, és ezzel tönkre tehetik.
- Jegyezze meg, hogyan voltak összerakva az egyes részek. Ha rossz sorrendet választ az összerakáskor, lehet, hogy nem lesz megfelelő az érintkezés és nem fog világítani a lámpa.
- Azon lámpáknál, ahol a vízállóság az IP68-as szabvány szerint meg meghatározva (2 méter mélységig víz alatt) időről időre fontos megújítani az O-gyűrű rugalmasságát. Kenje be az O-gyűrűt megfelelő vazelinnel.
A tisztításhoz elég egy régi fogkefe
Tisztítsa meg az érintkezőket
A reklamációs részleg archívumából. Kitalája miért nem világít?
Ha szeretné megőrizni lámpája vízállóságát, érdemes az O-gyűrűt néha átkenni.
Megtörténhet az is, hogy egy kis kihagyás után, amikor nem volt szüksége a lámpára, most nem kapcsol be. Vagy az, hogy tegnap még probléme nélkül világított, ma meg már nem. Mit tehet most?
Győződjön meg az alábbi paraméterekről:
- Ellenőrizze, hogy fel van-e töltve az akkumulátor.
- Ha igen, mérje le a feszültségét. Egy standard Li-ion akkumulátor feszültsége 4,15-4,22 V között van. Ha 3V alatti feszültséget mér, akkor már teljes töltöttség mellett sem lesz képes a legmagasabb teljesítményre. Ha a feszültség 2,5V alatt lesz, akkor a védő elektronika kikapcsolja az akkumulátort, hogy nehogy alultöltött legyen az akku és 0 voltot mérjen.
Az akkumulátor feszültségének mérése voltmérővel
- Ha nincs voltmérője, akkor tegyen a lámpába egy másik akkumulátort, ami biztosan jól működik. Vagy fordítva, próbálja ki a kérdéses akkumulátort egy másik lámpában ami biztosan működik.
- Ellenőrizze, hogy minden alkatrész jól be van-e húzva. Pl. a taktikai lámpáknál szokott problémát okozni ha csak egy kicsit is meg van engedve a taktikai gyűrű, amely az ún. szivartartáshoz kell. Ilyenkor ha teljesen be is van húzva a kupak a gyűrűig, akkor sem lesz érintkezés és nem fog világítani a lámpa.
- A lámpa meghibásodásának gyakori oka a meglazult alumínium zárógyűrű a lámpa végében. Könnyen kiderítheti, ha a lap két mélyedésébe fogót vagy ollót szúr, ha nincs más, és kipróbálja, hog engednek-e. Ha igen, húzza meg.
- Itt is segíthet a menetek egyszerű megtisztítása. Alkoholba mártott vattával tisztítsa meg az érintkezőket a lámpa fejénél és a kupaknál is.
- Rögtön az egész lámpát el kell küldeni a szervizbe? Ha kizárta, hogy az akkumulátorral van a hiba, akkor itt az idő megtudni, hogy a lámpa elejében vagy végénél lehet a gond. Csavarja le a kupakot, és ideiglenesen csatlakoztassa (pl. egy fogó segítségével) az akkumulátort és a lámpa testét, ott ahol nincs eloxálva a felülete. Ha a lámpa világítani fog, a legnagyobb valószínűséggel a kupakban van a gond, ha nem világít, akkor a lámpafejben.
Gyakori ok a laza rögzítőfedél
Az érintkezőket tisztítsa meg a lámpatestben és a kupakban is
Csatlakoztassa az akkumulátort és a lámpatestet
Mit érdemes tudni az akkumulátorokról
Ha a dióda a lámpa szíve, akkor az akkuk a lámpa tüdeje. Jelenleg két neves amerikai gyártótól használ a Fenix LED diódákat: Cree és Luminus. Ezek kiváló minőségű és hatékony diódák, amelyekre a gyártók 50 000 órányi világítást garantálnak. A meghibásodási arányuk valóban minimális.
Ugyanígy bízhat benne, hogy ha minőségi eredeti akkumulátorokat használ. Jelenleg szinte 100%-ban lítium-ionos akkumlátorokat használ a Fenix márka, csak ritka esetben készülnek új modellek AA vagy AAA elemekkel.
Kedves Olvasók!
Ne hagyjanak hosszabb időre (amikor nem használják) a lámpákban cerzuaelemeket. Ha lehetsőget adnak neki, akkor ki fognak folyni, nem tehetünk ellene semmit. Ellentétben a Li-ion akkuk nem folynak ki, és nyugodtan hosszabb időre is benne felejthetik a lámpákban, nem lesz velük gond.
Martin a szerviztől
Mit érdemes tudni az kkumulátorokról? Minden fontosat összeírtunk a lionokról... nincs mese...
- A Fenix akkumulátorainak az alapja a Panasonic cégtől származik, és védő- illetve töltőelektronikával vannak ellátva. A védőelektronika megvédi őket a rövidzárlattól, a túltöltéstől és a teljes lemerüléstől, ami az ilyen típusú akkumulátorok esetében visszafordíthatatlan károsodást jelentene. Ha egy másik akkumulátorral szeretné felszerelni zseblámpáját, amely mind a kapacitása, mind az ár szempontjából vonzónak tűnik, győződjön meg arról, hogy rendelkezik ezzel az elektronikával. Ellenkező esetben kidobott pénz lehet.
- Általában körülbelül 30%-ig töltik őket a gyárilag, ami hosszú távú tárolásuk szempontjából a legalkalmasabb. Ha hazavisz egy új zseblámpát, így töltött akkumulátorral, az világítani fog, de valószínűleg nem éri el a legmagasabb üzemmódot és a világítási idő sem lesz szédítő. Töltse fel teljesen az akkumulátort.
- Viszont, ha tudja, hogy most sokáig nem fogja használni a zseblámpát, akkor érdemes erre a szintre csökkenteni az akkumulátor töltöttségét. Ezután csak akkor töltse fel teljesen, mielőtt éppen akcióba lendülne vele.
- A Li-ion technológia nem szenved a memóriaeffektustól, így nincs szükség arra, hogy az akkumulátort teljesen lemerítsük, majd újra teljesen feltöltsük, ez csak a régebbi időszakban volt érvényes. A modern li-ion elemeknél erre nincs szükség.
- A Li-ion alapú akkulátorok nem merülnek le maguktól
- Gyakori téma, hogy mekkora lehet az akkumulátor kapacitása, illetve mekkora is lehet az adott modellnél a legmagasabb. Sok mítosz terjeng erről, bővebben a cikkünkben olvashat róla.
- A megfelelő érintkezés érdekében fontos, hogy a pluszos pólus kiálljon
Eredeti Fenix akkumulátorok
A Fenix lámpákról ismert, hogy tartósak és gyakorlatilag törhetetlenek. Ha megtetszik egy új típusú lámpa ettől a márkából, gyakran meg kell keresnie a vásárlás okait. Ennek egyik oka lehet például a modern diódák vagy nagyobb kapacitású akkumulátorok nagyobb teljesítménye. De miért vegyünk új zseblámpát, ha az elem cserélhető? Ez nem biztos, hogy ilyen egyszerű.
- Ha régebbi modellű Fenix lámpája van, és szeretne egy újabb és erősebb akkumulátort beszerezni hozzá, először alaposan mérjen le mindent. Az újabb elemek, ha csak egy milliméterrel is nagyobbak lehetnek, előfordulhat, hogy nem fog beleférni a zseblámpába.
Egy régebbi lámpa és az új típusú Li-ion akkumulátor méretei eltérhetnek
Hívjon, írjon, küldje el
Még mindig nem világít? Lépjen kapcsolatba velünk. Szívesen adunk tanácsot telefonon, online chaten vagy e-mailben. Ha a távoli tanács sem segít, ideje elküldeni hozzánk a zseblámpát a szervizbe.