Kertelés nélkül a Li-ionokról
A cikk megírását egy csomagocska motiválta, amit egyszer a szerviz részlegünk kapott. Abban ugyanis egy Fenix HL60R lámpa volt, és egy rejtélyes akkumulátor, állítólagosan 9900 Mah kapacitással, és egy felháborodott kísérőlevéllel, amelyben a vásárló azt panaszolta, hogy a fejlámpa rossz, mert teljesen feltöltött akkumulátorral csupán 10 percig világít. A fejlámpát rögtön kipróbáltuk, és megállpaítottuk, hogy rendesen működik. Figyelmünket aztán az akumulátorra fordítottuk. Fel voltunk készülve több mindenre, de amit felfedeztünk az megdöbbentett minket.
Az a kapacitás!
Az akkumulátor kapacitása az egyik legvitatottabb téma. Különösen az a kérdés, hogy az adott akkumulátornak mekkora lehet a legnagyobb kapacitása. A korlátozás, amelyet e tekintetben figyelembe kell vennünk, magának az akkumulátornak a fizikai mérete. Egyes gyártók úgy segítik ki magukat, hogy kissé megnövelik az akkumulátor méretét, hogy nagyobb kapacitással büszkélkedhessenek, Ön pedig otthon rájön, hogy az elem nem fér bele a zseblámpájába. Egyszerűen a technológia jelenlegi állapotában megvannak a korlátai az egyes akkumulátortípusoknál elérhető maximális kapacitásnak.
Sok mítosz sújtja e tekintetben a 18650-os típust, amelyet különféle kétes webhelyeken hihetetlen értékeket tulajdonítanak. Higyje el, hogy a gyártók ebbe az akkumulátorba jelenleg maximum cca 3500 mAh-t tudnak tenni. A nagyobb kapacitás nonszensz. Az RCR123A akkumulátorok esetében a valós maximum 700-800 mAh körül mozog. Az ARB-L14-1600U pedig még egy kicsit eltér…
Mivel a kereslet egyre nagyobb a magasabb kapacitású akkumulátorokra, ezért a gyártóknak ki kellett valamit találniuk. Beismerték, hogy a nagyobb kapacitást csak nagyobb mérettel tudják elérni, így létrejött az új típusú elem amely 21700 néven fut. Egy kicsit nagyobb, mint a tradicionális 18650, viszont 5000-5100 mAh is kapacitást is fel tud mutatni. Következőleg pedig elkezdtek nagyobb méretű lámpákat gyártani, amelyekbe ezek az akkumulátorok is beleférnek. A Fenix esetében ezek például a Fenix PD36R, Fenix HT18, és a TK22 mindkét verziója, Fenix TK22 V2.0, Fenix TK22 UE.
A Fenix legmagasabb kapacitású Li-ion akkumulátorai
Győz a Li-ion technológia
Bemutatjuk közelebbről a lítium-ionos technológiát, amelyet ezekben az akkumulátorokban használnak. Az olyan neves gyártók, mint a Fenix, szinte 100%-ban ezt használják. Jelenleg a legjobban nyújtják az üzemidő, súly, áramfelvétel, kapacitás és méret tekintetében. Az esküdt túlélők számára, továbbra is fenntartják az LD szériát, amely főként ceruza- vagy mikroceruza-elemeket használ, de jelenleg már a Li-ionos akkumulátorok a dominánsabbak.
A Li-ion akkumulátorok fő előnyei:
- Nagyon magas energiasűrűség – 250 Wh/kg (2-2,5x több, mint a NiMH)
- Nem merülnek maguktól
- Nem szenved memóriaeffektustól, így bármikor tölthetőek
- Az akkumulátorok nagy névleges feszültséggel rendelkeznek (3,6-3,7 V), és képesek magas áramot szolgáltatni
- Hosszú élettartam (több, mint 500 töltési ciklus)
- A Li-ion akkumulátor nem folyik ki, mint például az alkáli elemek. Hosszú ideig a zseblámpában hagyhatja.
A Fenix védőelektronikával látja el az akkumulátorait
Véd a túltöltéstől: ha rosszul működne a töltő, nehogy túltöltse.
Véd a túlságos lemerüléstől: A Li-ion akkumulátorokat nem lenne szabad 2,5-2,8V alá, típustól függően lemeríteni. Ha ezen határ alá esne az értéke, akkor az elektronika lekapcsolja az akkumulátort, és így megelőzi a túlmerülést.
Rövidzárlat elleni védelem: A Li-ion akkumulátorok nagyon nagy áramot tudnak szolgáltatni, a rövidzárlat elleni védelem pedig leválasztja az akkumulátort, ha zárlatos lenne.
A Fenix Li-ion akkumulátorok védőelektronikát is tartalmaznak
A ceruzaelemektől az 18650-ig
Li-ion akkumulátorok lehetnek hagyományos elemek, vagy közvetlenül a zseblámpába építhetők. A beépítettek gyakrabban működnek lítium-polimer alapon, mivel így jobban formázhatók az akkumulátorok a lámpa vagy fejlámpa kialakításának megfelelően. A cserélhető Li-ion akkumulátorok követik a hagyományos hengeres akkumulátorok formáját, vagy legalábbis megközelítik azokat, amennyire csak lehetséges. Ilyen például az 18650-es típus, ami tulajdonképpen egy kissé megnőtt ceruzaelem. Ezzel szemben az RCR123A a fényképezőgép akkumulátoronak nevezett CR123A elem alakját imitálja. Az 14500-as akkumulátor tulajdonképpen egy Li-ion ceruzaelem (méretileg, a feszültsége 2,5-szer nagyobb).
A Li-ion akkumulátorok jelölésére általában számozást használnak, ahol az első két számjegy a cella átmérőjét jelzi milliméterben, a második pedig a hosszát. Például. az 18650-es típusnál ez 18 mm szélességet és 65 mm magasságot jelent. Hangsúlyozni kell, hogy az akkumulátorok hosszabbak lehetnek, ha védőelektronikával vannak felszerelve. Ez leggyakrabban a védett Li-ion típusú 18650-nél fordul elő, amelynek hossza akár 70 milliméter is lehet.
A Fenix 18650 típusú Li-ion akkumulátor 18 mm széles és körülbelül 69 mm hosszú.
Töltse bátran
Az utóbbi idők slágere a beépített mikro-USB csatlakozós akkumulátorok, melyeket például a telefontöltő kábellel is lehet közvetlenül tölteni. Körülbelül 1 mm-rel hosszabbak, mint ugyanazok az akkumulátorok USB bemenet nélkül, mert egy USB csatlakozó és a töltést vezérlő elektronika került még bele. Az újabb lámpáknál, fejlámpáknál ez általában nem okoz gondot, mert ezek méretét már figyelembe vette a gyártó. Ha egy régebbi lámpát szeretne felszerelni velük, először alaposan meg kell mérni mindent.
További előrelépés történt a legújabb típusú, 21700-as akkumulátorral, amely egy modernebb USB-C csatlakozóval van felszerelve. Egyrészt nem kell azon gondolkodni, hogyan kell helyesen csatlakoztatni a kábelt, és ami a legfontosabb, gyorsabb töltést tesz lehetővé.
Mikro-USB csatlakozó elhelyezése Fenix Li-ion akkumulátorokon
Vészhelyzetre
Ha nem beépített akkumulátorokról van szó, a Li-ion akkumulátorok helyett más eldobható elemek is használhatóak. Például a legtöbb lámpában egy 18650-es elemet kicserélhet két CR123A eldobható lítium elemre. Ezek előnye különösen az extrém fagyállóság, hogy még -30°C körüli hőmérsékleten sem hagyják Önt sötétben. Akár 10 évig is eltárolhatóak, így utazáskor magával viheti tartalékként.
A Fenix zseblámpákban és fejlámpákban két eldobható CR123A elem is használható vészhelyzetben a 18650-es elem helyett.
Néhány tipp és trükk, hogy hosszabb legyen az élettartamuk
- Lehetőleg 0-25°C között tárolja az akkumulátorokat. Hosszú távú tárolásuk ennél alacsonyabb hőmérsékleten, ugyanis megrövidíti az élettartamukat.
- Ha rendszeresen használja az akkumulátorokat, akkor nem gond, ha rövidebb használat után teljesen feltölti. Azonban, ha ritkán használja őket, akkor hosszabb távon érdemes őket 20-80% töltöttségi szintre meríteni és úgy tárolni.
- Ne tárolja az akkumulátorokat teljesen lemerülve. Ha addig használta az elemet, hogy a védőelektronika kikapcsolta a lámpát, akkor érdemes kb. Harmadáig tölteni az elemet, és úgy tárolni.
És végül mi történt a titokzatos akkumulátorral? Először is, lemértük a súlyát.
A szabványos, 2600 mAh kapacitású Fenix 18650 típusú Li-ion akkumulátor 48 grammot nyom, a 9900 mAh kapacitású vizsgált cella mindössze 24 grammot. A jelek szerint olyan technológiai áttörésre bukkantunk, amivel még senki sem dicsekedett :-)
Ezt követően feltöltéssel, majd kisütéssel mértük a kapacitását (1A töltési-kisütési áram mellett). A "tiszteletre méltó" 277 mAh értéket mértük. :-) Facebookunkon tippelést indítottunk az említett csoda valódi kapacitásáról, és örömünkre szolgált, hogy a résztvevők közül sokan nem hagyták magukat megtéveszteni, és ellenálltak a hasonló szemfényvesztésnek. Ahogy fentebb írjuk, a jelenlegi maximális érték egyetlen gyártónál sem haladta meg a 3600 mAh-t.
A mért eredmény 277 mAh lett.