Hogyan válasszunk EDC lámpát?
2022.1.5
Az EDC (vagy EveryDay Carry) rövidítés lassan népszerűvé vált a mi szélességi köreinkben is. Lazán fordítható "mindennapi viseletre". Hasznos eszközök és tárgyak jelzésére szolgál, amelyek szükség esetén Önnél vannak. Tehát ebből a szempontból ez nem újdonság, valószínűleg látott már zsebszerszámot vagy néhány szerelő szerszámot a nagypapájánál, és valószínűleg Önnek is van valamilyen hasonló felszerelése, amelyre szükség van a mindennapi problémák megoldásához. vagy vészhelyzetek esetére.
Mi lehet az EDC része?
Egy EDC első számú komponensei természetesen a kések, de rögtön utána jönnek a zseblámpák, melyeket a multifunkciós szerszámok, pénztárca, kis füzet és ceruza, csavarhúzó készlet vagy fejlámpa követ. Gyakran találkozhat elsősegélycsomaggal is. Ezen a ponton sok múlik azon, hogy az egyes felhasználók milyen területen tartózkodnak a legtöbbet. Egy bushcrafter zsebében valószínűleg mást fog találni, mint egy szerelő vagy egy építészmérnök mindennap használt eszközei között. Választása egyértelmű lesz, ha számolja a grammokat, és a minimális súly a legfontosabb paraméter. Azok, akiknek egy „Bowie” kés az alapfelszerelésük, és a zseblámpa is 5000 lumen felett kezdődik, megintcsak mást fognak preferálni az EDC felszerelésésükben.
Az alap EDC állhat egy zseblámpából (Fenix LD30),
késből (Ruike M875-TZ) és írószerszámból (taktikai toll).
A mindennapi munkába járás során más EDC készletet fog használni, mint amikor a természetbe vagy kirándulni megy. Gyakori, hogy az emberek egy-egy külön készletet tartanak bizonyos tevékenységekhez, és mindig csak az adott helyzethez megfelelőt viszik magukkal.
Kulcstartós lámpák
Egy tipikus városi EDC, kulcstartós zseblámpát is tartalmaz, olyan helyzetekre amikor jól jön egy kis fény. Például ajtónyitáshoz, ha sötétben ér haza, vagy éjszakai kutyasétáltatáshoz amikor csak egy rövid látogatásra kell vele kiugrani. De ez nem jelenti azt, hogy nem mehet velük ki a természetbe, gyakran megbízható tartalék lámpaként látják el feladatukat.
Ilyen a Fenix E03R is, 260 lumenes fényáramával. 22 grammos tömege valamivel nagyobb, mint a régebbi típusú Fenix kulcstartós lámpáké, de ennek pozitívuma a beépített akkumulátor nagyobb kapacitása (200 mAh), amely akár 18 órán keresztül képes táplálni a lámpát. Tölteni a lámpatesten található USB-C csatlakozón keresztül lehet a lámpát.
Apró méret
Ha a tipikus kulcstartót nagyobb karabinerre cseréli, amilyen pl. az ALB-20 a Fenixtől, más eszközöket is rögzíthet rá, pl. összecsukható mérőszalagot, kicsi tollat vagy kést. Manapság már a pendrive sem meglepő, és persze mehet rá valamivel nagyobb méretű lámpa is.
Nagyon népszerűek az egy AA ceruzaelemmmel működő lámpák, pl. Fenix E12 V2.0 vagy az RCR123A akku típust használó lámpa, pl. E18R V2.0. A Fenix E12 V2.0 csupán 7,8 cm hosszú, a Fenix E18R V2.0 pedig 9 mm-rel rövidebb még az 1200 lumen extrém magas fényáram mellett is. Az E18R V2.0 esetében a Li-ion akkumulátort a csomag már tartalmazza, amit a lámpatesten található USB-C csatlakozón keresztül lehet feltölteni. A minimális méreteket, az autóiparban használt technológiával készült ultra vékony kollimátornak is köszönhetően sikerült elérni. Az E18R V2.0 egy praktikus mágnest is tartalmaz a végén, valamint egy erős stroboszkópot önvédelemre.
E18R V2.0 mágnessel a talpán
A legkisebb lámpáink összehasonlításáról a cikket erre a linkre kattintva érheti el.
Zseblámpák
Az ilyen típusú lámpáknak két alapvető követelménynek kell megfelelniük: a lámpát könnyen hozzá lehessen csíptetni a zseb széléhez, és a hossza a lámpa fejétől a csipeszig ne legyen nagyobb, mint a zseb mélysége. Ha military stílusa van vagy praktikus munkanadrágot hord, természetesen több lehetősége van, mert a gyártók gondoltak arra, hogy több zsebet és hurkot tegyenek ezekre a nadrágokra, ahová könnyen fel lehet akasztani a lámpákat és más EDC felszerelést.
Aztán más paraméterek következnek. Elsősorban a lámpa fényárama és hatótávja, esetleg a fénysugár formája és nem utolsósorban a lámpát tápláló akkumulátor típusa. A lámpák kis mérete automatikusan azt is jelenti, hogy kisebb az akkumulátor és így az akku kapacitása. De ez nem kell, hogy probléma legyen, különösen, ha csak bizonyos helyzetekben, rövid ideig használja a lámpát, ahogy ez az EDC-nél megszokott.
A Fenix modellek, amelyeket ebbe a kategóriába sorolhatunk, 7-15 cm-es hosszúságúak, és AA, RCR123A, 18650 vagy akár 21700 elemmel működnek.
A Fenix PD25R kisméretű taktikai elemlámpa csomagjában egy RCR123A típusú tölthető Li-ion akkumulátor van, melynek kapacitása 750 mAh. Tartalékként a hátizsákjában tarthat egy eldobható CR123A elemet, de abban az esetben számolni kell vele, hogy a maximális 800 lumenes fényáramot az egyszer használatos elemmel már nem éri el. A mindennapi felszereléshez passzol, hogy a lámpa fején egy fogazott perem található üvegtöréshez, amely az egész „PD” szériában egy megszokott elem.
Érdemes még megemlíteni a Fenix E20 lámpát, amely két AA ceruzaelemre működik, ami minden üzletben és benzinkúton elérhető, ha véletlenül lemerülne használat közben. Ez a fentebb említett Fenix E12 V2.0 testvére, amely szintén egyetlen AA elemmel működik.
Az E18R V2.0 amelyet szintén a kulcstartós lámpák közé soroltunk feljebb, rendelkezik zsebcsipesszel, magas a teljesítménye és spotrobszkóp funkciója is van önvédelemre.
Fenix E20 két AA elemre
Helyettesíthető AA méretű NiMH vagy (alacsonyabb feszültségű) 1,5 voltos Li-ion akkuval
Fenix PD25R, E18R V2.0, RUIKE P801-SB, P108-SB.
A Fenix LD02 lámpa egy darab AAA elemmel működik az EDC részeként, különösen értékelni fogják az orvosok, vagy azok, akik igazán meleg fényárnyalatot vagy UV fényt igényelnek a munkájukhoz. A gyártó egy jelentősen meleg fényárnyalatú (3000 K) Cree XQ-E LED-et épített bele, amely magas CRI színvisszaadási minőségi indexszel is rendelkezik. Ezek a paraméterek kiváló lámpává teszik orvosi vizsgálatokhoz. A kiegészítő ultraibolya LED-nek köszönhetően dokumentumok, bankjegyek vagy bankkártyák hitelességét is ellenőrizheti vele.
Az LD02 UV fénye felfedi a hamis dokumentumokat, bankjegyeket és bankkártyákat.
Nagyobb zseblámpák
A nagyobb Fenix zseblámpák az E szériából, mint pl. az E28R és az E35 V3.0 nagyjából ugyanakkora testben kínálnak 1500 és 3000 lumenes fényáramot. Az E28R testén töltőcsatlakozó található, a mellékelt 18650-es akkumulátor pedig klasszikus, az E35 V3.0-ban viszont nincs a lámpatesten töltőport, viszont a benne található nagyobb méretű, 21700-as akkumulátornak van saját USB-C töltőportja. Mindkét lámpa széles, egyenletes eloszlású fénysugárral rendelkezik. Mindkettő hatótávja 200 méter felett van, és a nagy akkumulátoroknak köszönhetően tekintélyes üzemidőt is kínál a kisebb lámpákhoz képest.
A két lámpa alternatívája a Fenix LD30, amely abban különbözik, hogy ennek a végén taktikai kapcsolója van. Az üzemmódváltás a lámpa oldalán található gombbal lehetséges. Teljesítményét tekintve az E28R-hez hasonló, maximum 1600 lumen fényárammal, és 205 méteres hatótávval.
Fenix E18R V2.0, PD25R, E35 V3.0, PD35 V3.0.
Az "E" szériához képest a "PD" széria lámpáinak hátul taktikai kapcsolója van és üvegtörő fogazott pereme van a lámpafejen, így önvédelemre is alkalmasabbak. A fénykúp a középpont felé koncentráltabb, ami meghosszabbította a hatótávot. A PD32 V2.0 egyszerű hátsó vezérléssel rendelkezik, azonban a csomagban nincs akkumulátor, ezt külön kell megvásárolni hozzá. A PD35 V3.0 kombinálja a kupakon található taktikai kapcsolót a lámpa oldalán található módváltó gombbal. A PD36 TAC több, mint 3000 lumen fényáramot és kifinomult TAC-vezérlést kínál két féle használati móddal és azonnal elérhető stroboszkóppal.
Nem ritka, hogy az EDC lámpát övtokban is hordják. Ez kiküszöböli azt a problémát, hogy a nagyobb lámpákat nem praktikus nadrágzsebben hordani, és fordítva, több lehetőség nyílik meg, hogy nagyobb teljesítményű és hosszabb akkumulátor-élettartamú EDC lámpát válasszunk. Ennél a viselési módnál már figyelembe vehetjük a "TK" sorozatú EDC lámpákat is, amelyek nagyobbak a szélesebb lámpafej végett.
Fenix E35 V3.0 és PD36 TAC háromezer lumenes zsebthrower
EDC elemlámpa vagy fejlámpa?
Szintén remek univerzális választás lehet a csíptetős fejlámpa, amely könnyen kivehető a pántos tartóból, és a kapocsnak köszönhetően zsebre csíptetve hordható. Az "L" alakú konstrukció lehetővé teszi a pipalámpa felcsíptetését mellzsebre, nadrág övére vagy hátizsák hevederére és viselés közben is világíthat vele. Piros világítással és piros villogó üzemmóddal is rendelkeznek, így növelik a biztonságot a hátizsákra akasztva - az autósok és a kerékpárosok jól fogják látni.
Ebben az esetben kettő fejlámpa közül választhat. Az egyik a HM61R Amber - egy nagyobb, erősebb, hosszú üzemidejű változat, amely maximuma 1200 lumen és 145 méteres a hatótávja. A 18650-es akkumulátoron egy mikro-USB port található de tölthető a lámpatesten keresztül egy mágneses töltővel is az akkumulátor. A 4500 K színhőmérséklet a fehér fény semleges árnyalatának felel meg. A piros LED villogó üzemmódban vagy állandó fényként 1 vagy 5 lumen módban indítható.
A másik egy kisebb alternatíva, a HM50R V2.0 és a HM51R Ruby V2.0 fejlámpák, amelyeknek bár teljesítményük alacsonyabb, mégis kitűnnek kompakt méretükkel. Mindkettő RCR123A elemmel működik. A két fejlámpa összehasonlításáról szóló cikkünket, erre a linkre kattintva olvashatja el.
Nemcsak lámpák
A Fenix lámpáinak sorát az EDC kategóriában jól kiegészítik a taktikai tollak, a Ruike EDC kései és multifunkciós bicskái az „LD“ szériából, további zárókések egy pengével vagy éppen a fulltang kések.
Melyik lesz a tökéletes?
Ha nem biztos a dolgában, és szüksége van segítségre a megfelelő EDC kiválasztásához, a legegyszerűbb, ha kapcsolatba lép velünk, szívesen adunk tanácsot, telefonon vagy e-mailben.