Flexi Sensa kapcsoló - taktikai lehetőségek
2023. 11. 18.
Néhány nap telt el azóta, hogy a Fenix az új Flexi Sensa control vezérlővel bővítette a taktikai zseblámpák kínálatát a kiváló, négy színben elérhető TK20R UE után a TK22R taktikai - szolgálati modellel. A zseblámpa vezérlésének ergonómiája nagyon fontos szempont a kiválasztásánál. A gomboknak passzolnia kell a stílusunkhoz, és lehetővé kell tenniük a zseblámpa egyszerű vezérlését még vaksötétben is.
A következő sorokból megtudhatja, milyen lehetőségeket kínál számunkra a vezérlés és mi benne az érdekes.
A Flexi Sensa kapcsoló vezérlése hasonló elven működik, mint a jól ismert TAC vezérlés, amelyet például a TK11 TAC, TK22 TAC vagy PD36 TAC zseblámpákon volt lehetőségünk kipróbálni.
A kettő között az a különbség, hogy a TAC vezérlés egy kapcsológyűrűt használ ami a kapcsoló körül, míg a Flexi Sensánál egy váltókar van a gomb mellett. Kesztyűben és egy kézzel könnyebb használni.
Flexi Sensa control (homokszínű TK20R UE), TAC vezérlés (TK22 TAC).
A Flexi Sensa vezérlés tehát egy módváltókarból és egy főkapcsolóból áll. Mindkettő a lámpa végén található, és hüvelykujjal működtethető. A karnak három állása van – zárolás, szolgálati mód és taktikai mód.
Zárolás
Ez a kapcsoló első állása, a váltókar alatt kis lakat jellel. Ebben a helyzetben a vezérlő elektronikusan zárolva van, és a zseblámpát így nem lehet bekapcsolni. A kapcsolókar zárolási helyzetből történő elmozdítása aktiválja a zseblámpa szolgálati módját.
Szolgálati mód
A váltókar alatt ciklikus módváltás jellel jelölve. Szolgálati üzemmódba kapcsolt karnál lehetőség van a főkapcsolóval a lámpát felkapcsolni és a gomb finom megnyomásával az üzemmódokat váltani.
Ha ebben az üzemmódban visszafordítjuk a kart a zárolt helyzetbe, a zseblámpa kikapcsol, és megjegyzi az utoljára aktivált módot. A szolgálati mód ismételt kiválasztásával ebben az üzemmódban fog azonnal bekapcsolni. A megoldás előnye, hogy ebben az üzemmódban például a legalacsonyabb teljesítményű módot hagyhatjuk kiválasztva, és a kart ebbe a pozícióba fordítva kapcsol be a lámpa.
Természetesen a zseblámpa a főkapcsolóval is kikapcsolható anélkül, hogy le kellene zárni.
Taktikai mód
A kapcsolókart az utolsó, harmadik állásba fordítva taktikai üzemmódba kapcsolunk, ennek kis csillag, fényes lámpa a jele. Ebben az állásban, a lámpát bekapcsolva a maximális fényárammal fog világítani a zseblámpa. Nyomja le félig a kapcsolót a stroboszkóp indításához. A zseblámpát kikapcsolhatjuk a gombbal vagy zárt állapotba kapcsolással, és a szolgálati módhoz hasonlóan a zseblámpa megjegyzi, hogy taktikai módban az állandó fény vagy villogó volt bekapcsolva, és legközelebb ugyanazzal fog indulni ha a váltókart a taktikai módra állítjuk.
Előnyök
Az első előny, hogy a lámpa zárolt állapotban nem kapcsol be véletlenül, és így nem kell meglazítanunk a kupakot, mint más lámpák esetében.
További előnye, hogy a lámpa készenléti állapotban maradhat, és egyenesen bekapcsolható a váltókarral. Így lehetőségünk van egyszerűen bekapcsolni az egyik vagy a másik kiválasztott módban.
Példák használatra
A kart középső helyzetbe mozgatva oldjuk fel a zseblámpa zárját. Ezután a kapcsolóval bekapcsoljuk és a legalacsonyabb teljesítményt kiválasztjuk. Ezután átváltunk taktikai üzemmódba, ahol maximális állandó világításra kapcsoljuk a zseblámpát. Ezután a kart zár helyzetbe tesszük, és így kikapcsoljuk a lámpát. Ha minimális teljesítményen kell felkapcsolnunk a lámpát, akkor csak kapcsoljuk vissza a kart a középső helyzetbe, ha pedig olyan helyzetbe kerülünk, hogy maximális teljesítményre van szükségünk, akkor zárt állapotból kettes állásba kapcsolunk. Ilyenkor nem kell az egyes üzemmódok között nyomkodni és keresni őket, hanem közvetlenül a kapcsolóállásoknál készen állnak.
A maximális teljesítmény helyett a harmadik pozícióban kiválaszthatjuk a stroboszkópot, a második pozícióban pedig a minimális teljesítmény helyett a stroboszkóp kivételével bármilyen más mód kiválasztható.
További vezérléstípusok
Természetesen továbbra is kaphatóak TAC zseblámpák, ahol a zár valamivel biztonságosabb, de nem olyan egyszerű a zseblámpát egy kézzel irányítani, és a módválasztás sem olyan gyors. A villogó, kis késéssel indul.
A Fenix kínálatában leggyakrabban használt, népszerű kettős kapcsoló lehetővé teszi a stroboszkóp azonnali indítását, de nem tudja lezárni a zseblámpa vezérlését a véletlen bekapcsolás ellen, és nem lehet két intenzitási mód közül választani ( kivéve a villogót + egy másik módot a memóriában).
A kupakon lévő kapcsolóhoz és a lámpa oldalán lévő gombhoz szokott felhasználók ennek a vezérlésnek a képviselőjét is megtalálják a kínálatban. Hátránya, hogy a bekapcsoláshoz és az üzemmódváltáshoz fogást kell váltani.
A civileknek az oldalsó egygombos vezérlési módszer lehetővé teszi a lámpa be- és átkapcsolását anélkül, hogy a fogást kellene váltani, de nem teszi lehetővé a taktikai pillanatnyi bekapcsolást és taktikai tartást hüvelykujjvezérléssel.
TAC vezérlés, kettős taktikai kapcsoló, Flexi Sensa Control.
Nem tudja melyik vezéslésű lámpát válassza?
Ha nem biztos a dolgában, a legegyszerűbb, ha kapcsolatba lép velünk. Szívesen adunk tanácsot telefonon, vagy e-mailben és válaszolunk felmerülő kérdéseire.