Fejlámpa biciklire
17. 9. 2021
Fejlámpát biciklire? Ez a kombináció biztosan nem újdonság a gyakorlott éjszakai bringásoknak. Természetesen sok függ attól, hogy hol biciklizel, főleg terepen, vagy inkább úton, bicikliúton. Akik főként aszfalton terekernek, sokkal fontosabb, hogy a távolba lássanak, erre pedig a legideálisabb olyan lámpa, ami a kormányra van szerelve. A fejlámpa akkor jöhet jól, ha megtörténik a baj például egy defekttel. Ha viszont többet biciklizel terepen, ahol sok kanyar van, és nem egyenletes a talaj, akkor ott sokkal jobban lehet tájékozódni egy fejlámpával, és így gyorsabb és biztonságosabb is lesz az éjszakai út.
Fontos előre leszögeznünk, hogy ha sisakra szeretnétek lámpát, akkor nem feltétlenül kell csak a fejlámpák között válogatni. Megmutatjuk, hogyan lehet zseblámpát vagy biciklilámpát felerősíteni sisakra.
Fejlámpákat bekapcsolni, és indulás!
Ha minden gramm számít
Ha számodra fontos paraméter a kerékpáros felszerelés össztömege, érdemes könnyebb fejlámpát választani. A kisebb tömeg általában kisebb méretet és ezáltal kisebb kapacitású akkumulátort jelent, manapság mégis meglepő teljesítményt hozhatnak ezek a kisebb lámpák is, amelyek beláthatatlan vagy ismeretlen terepen is jó szolgálatot tesznek. Végeredményben, ha rövidebb utad van, például haza a munkából, vagy csak egy fejlámpád van biztosításként arra az esetre, ha késve térnél vissza az útról, akkor az akkumulátor kapacitása nem játszik jelentős szerepet. A gyártók gyakran használnak RCR123A Li-ion akkumulátorokat az ilyen típusú fejlámpákhoz, amelyeket éjszakai utazásról hazatérve könnyedén újratölthetsz, és a fejlámpa rövid időn belül készen áll a további használatra. Eldobható CR123A elemeket is lehet használni.
Ebben a kategóriában a Fenix fejlámpák közé tartozik a Fenix HM50R V2.0 és Fenix HM51R Ruby V2.0 testvérpár, amelyek körülbelül 80 grammot nyomnak, és teljesítményük eléri akár a 700 lument. A súly és a teljesítmény mellett értékelni fogod az anyagot is, amelyből készültek. A repülőgépipari-alumínium gyakorlatilag törhetetlen, így véletlen esések esetén inkább térdtörésre számíthatunk, mint egy tönkrement fejlámpára. A cikk későbbi részében megmutatjuk, hogyan kell helyesen rögzíteni őket a sisakra.
Egy másik funkció, amelyre a fejlámpa vásárlásakor figyelni kell, a kapcsológombok. Könnyen hozzáférhetőnek és egyszerűnek kell lennie a használatának, hogy tekerés közben ne igényeljen rendkívül bonyolult kezelést. Mindkét fejlámpának van egy nagy oldalsó gombja, amely kesztyűben is könnyen irányítható. Ráadásul a fejlámpa kb. 7 cm hossza lehetővé teszi, hogy teste könnyen megfogható a hüvelyk- és mutatóujj között, így még könnyebben kezelhető a vezérlőgomb. A zseblámpák be- és kikapcsolása a gomb nyomva tartásával történik, az egyes üzemmódok rövid gombnyomással válthatók.
A HM50R és a HM51R testét könnyedén átfoghatjuk hüvelyk- és mutatóujjunk között, így könnyen lehet kapcsolgatni. A képen a Twofish Lockblocks tartót használjuk.
Már a Fenix HM51R Ruby első generációját is felvette a felszerelése közé Honza Žďánský, aki szeret könnyű felszereléssel biciklizni. Kiemeli a maximális teljesítményt, kompakt méretét és a kellemes súlyát.
Honza Žďánský a kedvenc fejlámpájával, a Fenix HM51R-rel a sisakján
Felerősítés a sisakra
Külön fejezet a fejlámpa kerékpározáshoz való használatakor annak sisakra való rögzítése. A hevederrel történő rögzítés a kerékpáros sisakok különböző formái miatt nem biztos, hogy egyszerű. A heveder, a sisak ferde oldalai mentén könnyen elmozdul, így nem lehet megbízhatóan rögzíteni. Ami persze nem jelenti azt, hogy teljesen lehetetlen, ezt Honza Žďánský sisakjának képe is bizonyítja.
Ha ügyes a sisak és a viselője is, akkor pánttal is megoldható
Azonban biztonságosabb eredményt lehet elérni a Twofish multifunkcionális tartók valamelyikével. Ha eltávolítod a HM50R, HM51R és HM61R fejlámpákat a pántról, könnyen és stabilan felhelyezheti őket a sisakra. Itt is fontos azonban, hogy a sisak lyukasztása lehetővé tegye a fejlámpa megfelelő szögben és irányban történő elhelyezését.
A Twofish Bikeblock tartók segítségével azonban kézi zseblámpák is rögzíthetők a sisakra, és fejlámpa helyett használhatók. A Twofish tartók szinte minden átmérőjű lámpához alkalmasak a piacon, az AAA elemesektől a 3-4 cm átmérőjű lámpákig, így problémamentesen illeszkednek a legtöbb Fenix lámpához. Különösen ajánljuk a Fenix E28R, E35 V3.0, UC30 XP-L, PD35 V3.0, LD30 zseblámpákat sisakra erősítéséhez, mivel ezek a legalacsonyabb súly mellett is a legjobb teljesítményt nyújtják. De természetesen más modellek is használhatók.
A Twofish tartókkal fejlámpa és zseblámpa is rögzíthető sisakra
Tekerés éjszaka, terepen
Ha egy gyors, adrenalinos utat szeretnél élvezni ismeretlen vagy nehéz terepen, akkor a fejlámpa szinte kötelező felszereléssé válik. Annak ellenére, ha a kormányon kiváló minőségű és kellően erős kerékpárlámpa található, a sisakos lámpa jelentősen javíthatja az éjszakai suhanás feltételeit. Míg a kormányon lévő fénykúp a kerékpár haladási irányába mutat, a fejlámpa megvilágítja azt a területet, ahová nézel. Főleg nagyobb sebességnél kanyargós terepen alapvetően szükséges a sisakon lévő fény.
Hasonló típusú utazáshoz javasoljuk, hogy a sisakra nagyobb akkumulátorral rendelkező erősebb lámpát szereljetek fel, mint például a Fenix HM61R Amber fejlámpa, a Fenix HM65R vagy a legújabb Fenix HM70R. Rendkívül magas, akár 1200 lumen (HM61R Amber) vagy akár 1600 lumen (HM70R) teljesítményt is tudnak adni, ha vad ösvényen haladunk, csendesebb átjárókban pedig elegendő 400 lumenre vagy akár 130-150 lumenre válthatunk, ha épp lassan felkapaszkodsz egy meredek dombra. 18650 típusú Li-ion akkumulátorok 3400 ill. 3500 mAh (HM61R és HM65R fejlámpa) vagy a legújabb, 21700 típusú Li-ion akkumulátorok 5000 mAh-s óriási kapacitással (Fenix HM70R fejlámpa).
A terep specialistái értékelni fogják a HM61R-nél a fénykúp optimális szélességét, valamint a vezérlést, amely ismét a fényszóró oldalán található. A HM65R a távolsági fény és a széles reflektor kombinációjával tetszetős, amelyeket azonban mindenképpen kombinálni kell, mielőtt felszállnál a kerékpárra, mivel az egyes módok közötti váltáskor könnyen eltévedhet az ember. A megoldás tehát mindig az egyik reflektor használata lehet, az út vagy a terep típusától függően.
A Fenix HM61R Amber tesztelőjét az Mtbiker.sk-tól a sokoldalúság vonzotta, amelyet vezetés közben nagyszerűen kihasználhat. Ezenkívül nagyra értékelte a fejlámpa dőlésszögének 180 ° -os lehetőségét. Így kiválaszthatjod a Neked megfelelő irányt.
Fenix HM61R Amber egyszerűen szuper a sisakon
Nagyteljesítményű fejlámpák rögzítése sisakra
A gyártó a Fenix ALG-03 tartót kínálja az erős Fenix fejlámpák sisakra való rögzítéséhez. A mellékelt kétoldalas matricákkal könnyedén felragaszthatod a legtöbb kerékpáros sisakra. Akkor sem kell aggódnod, ha a sisak eléggé perforált, az ALG-03 akkor is megbízhatóan tart, ha felületének "csak" 30%-a van felragasztva. A legfontosabb, hogy nem kell azon aggódni, hogy merre fognak csúszkálni a pántok. Kihámozod belőle a fejlámpát, majd egyszerűen becsúsztatod a tartóba. Gyors vezetés közben is megbízhatóan tart. A Fenix ALG-03 tartó kompatibilis a fent említett nagy teljesítményű Fenix HM61R, Fenix HM65R és Fenix HM70R fejlámpákkal.
Felbecsülhetetlen értékű segítőtárs Fenix ALG-03, a Fenix HM65R fejlámpával
Mi mehet még a bukósisakra
A Fenix egy másik találmánya a Fenix ALD-08 tartó, amely lehetővé teszi, hogy valamelyik kerékpárlámpát közvetlenül a sisakra rögzítsd. Bár az összes kínált típust megtartja, különösen a Fenix BC25R, Fenix BC21R és Fenix BC26R használatát javasoljuk. Az erősebb biciklilámpák már viszonylag nehezek benne, ami kényelmetlen lehet menet közben.
Fenix ALD-08 tartó Fenix BC21R V2.0 biciklilámpával
Fejlámpa, mint fő fény
A fejlámpa, mint az egyetlen világítás kerékpáron, nem nagyon elterjedt megoldás. Két fő oka van ennek a választásának: főként terepen való tekerés, ahol gyakran kell bevilágítani az éles kanyarokba, vagy súlyfigyelés végett (fölösleges súly elhagyása, hogy jobban irányítható legyen a bicikli, például hegyvidéki terepen).
Ez volt az oka annak, hogy Aleš Zavoral nagykövetünk így használta a HM61R fejlámpát az afrikai kontinens egyik legnehezebb kerékpáros versenyén, az Atlas Mountain Race 2020-on. Fel kellett készítenie biciklijét az igazi bikepackingre, ezért minden grammot megfontolt. Az Amber optimálisan széles fénykúpja a melegebb árnyalatú fehér fénnyel a jobb térérzékelés érdekében az éjszakai, lejtős hegyi útvonalakon elsőbbséget élvezett, a nehezebb kormányon lévő kerékpárlámpánál.
Aleš a HM61R-rel a sisakján az Atlas Mountain Race-en
Nem csak a homlokon
A fejlámpának nem muszáj a homlokon végeznie, mint ahogy a neve is jelzi. Ha könnyen levehető a pántokról, mint például a már említett HM61R-nél, akkor valamelyik tartó segítségével egyszerűen rögzítheted közvetlenül a kormányra.
Fenix HM61R a kormányra rögzíve a Twofish Lockblocks tartóval
Homemade megoldás
Természetesen a fantáziának nincs határa ha arról van szó, hogyan rögzítsük a lámpát a bukósisakra. A különféle kábelkötegelők gyakran népszerű otthoni megoldásnak tekinthetők mindenféle alkalmakkor. :-)
Elég elugrani az Obiba, és meg van oldva